З початку цього року на оборонні потреби з місцевих бюджетів Рівненщини виділено майже мільярд гривень. Громади проводять активну міжнародну діяльність. Наразі укладено понад 100 угод про співпрацю з партнерами у Польщі, США, Фінляндії, Литві, Чехії, Франції, інших країнах. Органи місцевого самоврядування – надійний фундамент у роботі як для регіональної влади, так і для держави загалом, наголосив очільник обласної військової адміністрації Олександр Коваль.
***
На Рівненщині починають роботу 25 фахівців із супроводу ветеранів. Вони надають учасникам війни та їхнім родинам допомогу і консультації, пов’язані з оформленням статусів, пільг, працевлаштування та медичної реабілітації. 12 таких фахівціву Рівненському районі, по 5 – у Сарненському і Дубенському, 3 – у Вараському. Вони працюють у громадах, де є відповідні комунальні установи чи заклади. З часом проєкт буде імплементовано у всі громади області. А працівники проходитимуть відповідне навчання.
***
У Костополі відкрили перше в Україні відділення ПриватБанку підвищеної доступності, спроєктоване з врахуванням вимог Державних будівельних норм і найкращих світових і вітчизняних практик доступності. Тут встановлено вертикальний підйомник та кнопку виклику працівника як альтернативний пандусу елемент розумного пристосування. Приміщення також облаштували розширеними дверними отворами без порогів і просторими коридорами, зручним санвузолом та адаптованою касою, візуальними елементами доступності, тактильними смугами та індикаторами, написами і позначеннями шрифтом Брайля.
***
Керівники центрів надання адміністративних послуг та експерти у сфері цифровізації з Рівненщини долучилися до форуму «Дієвий ЦНАП: точка доступу до державного сервісу і цифрового майбутнього». Масштабна подія відбулася на Хмельниччині та об’єднала понад 170 учасників – представників органів влади, керівників ЦНАПів і цифрових лідерів регіонів. Ключовими темами форуму стали: інновації в наданні адмінпослуг; адаптація роботи ЦНАПів до умов воєнного стану; впровадження цифрових інструментів у роботу центрів; пріоритетні напрями розвитку. Кульмінацією заходу було нагородження переможців відзнакою «Дієвий ЦНАП 2024». Від Рівненщини нагороди отримали центри надання адмінпослуг Костополя, Гощі, Здолбунова і Рівного. Це результат їх професіоналізму, командної роботи та активної співпраці із Мінцифрою. Із 2022 року на Рівненщині відкрито 10 ЦНАПів. А загалом в області функціонує майже 200 локацій, де надають адмінпослуги. ЦНАПи стають не лише точками доступу до послуг, а й символом сучасної та діджиталізованої України.
***
Неочікувана популярність прийшла до сірників, які виробляє фабрика у Березному. Їх досі можна знайти у будинку мало не кожного українця, особливо під час блекаутів. А тепер коробка із зображенням козака стала відомою навіть за кордоном — завдяки українській відеогрі «S. T. A. L. K. E.R 2: Серце Чорнобиля», чий реліз з нетерпінням чекали геймери по всьому світу. Це один з предметів, що фігурує у грі про постапокаліптичну зону відчуження ЧАЕС — принаймні дуже їх нагадує. Увагу на сірники звернув оглядач відомого спеціалізованого журналу про комп’ютерні ігри «Eurogamer» Брендан Калдвел, який назвав їх «невеликим натяком на український націоналізм». Після цього соцмережі «вибухнули» веселими картинками про сірники з козаком. Більше того, до хвилі мемів уже долучилася й Укрпошта: незабаром випустить поштові марки з березнівськими сірниками. Новий набір підпишуть як «Маленький погляд на український націоналізм». Сірникова фабрика у Березному – єдина така в Україні, працює ще з 90-х років минулого століття. Проєктна потужність розрахована на випуск 630 мільйонів сірникових коробок на рік.
***
В Острозькому замку урочисто відкрили виставку «Різдвяне диво». Головні її експонати – ляльки-мотанки, які відтворюють традицію різдвяних вертепів. Авторські ляльки-колядники створені майстринями з Рівненської, Львівської, Дніпропетровської, Харківської та інших областей України. Лялька-мотанка – це не лише іграшка, а й оберіг, символ родинного затишку, достатку іщастя. Вона є яскравим втіленням української народної культури, яка передавалася з покоління в покоління. Ляльки-мотанки створювали для різних подій – обрядових, святкових, побутових і слугували символом гармоніїі благополуччя. Тому виставка «Різдвяне диво» – це справжній мистецький погляд на традиції, що зберігають дух та автентику нашої культурної спадщини.
***
На території садиби Валевських у Гощі виявили оборонний рів давнього замку. Колись там була прибудована висока вежа, в основі-прямокутна, а далі – кругла. Як розповіла начальниця відділу культури, молоді, спорту та туризму Гощанської селищної ради Марина Кузмічова, садиба Валевських упродовж тривалого часу була занедбана. І зараз розпочали роботу над проєктно-кошторисною документацією:
- Дослідження є першим етапом цього процесу. Не помилюся, якщо скажу, що за 20 років вперше з місцевого бюджету відбувається фінансування таких дослідницьких робіт. Зараз тривають обговорення в громаді щодо майбутнього садиби. Мешканці зацікавлені, аби там була, як мінімум, одна зала у стилі ХІХ століття з фотозоною і маленькою кав’ярнею, куди зможуть приїздити туристи. Окрім того, там є простір для облаштування виставкової зали і конференц-зали. Ми шукаємо кошти на реставрацію, бо у місцевому бюджеті немає стільки ресурсів.
***
Школярі і педагоги ще 6-ти громад області зможуть комфортно добиратися до навчальних закладів. Нові шкільні автобуси розподілили між закладами освіти наступних громад: Кам’янський ліцей Березівської сільської ради (Сарненський район), Білокриницький ліцей Білокриницької сільської ради (Рівненський район), Хиноцький ліцей Володимирецької селищної ради, Демидівський ліцей Демидівської селищної ради, Великолюбаський ліцей Костопільської міської ради, Оженинський ліцей Острозької міської ради. Загаломцього року Рівненщина придбала 17 нових шкільних автобусів на суму 57,7 млн грн. Більшу частину коштів иділили з державного бюджету. До кінця цього року область планує закупити ще 4 автобуси. Варто зазначити, що потреба в шкільних автобусах на Рівненщині залишається актуальною. Загалом в області наразі налічується 294 транспортних засоби для підвезення учнів. Проте для повного забезпечення потреб навчальних закладів необхідно ще 77 автобусів.
***
30 тисяч старшокласників на Рівненщині вивчають предмет «Захист України». Це – учні 10-11 класів. А з 2027 року початкову загальновійськову підготовку викладатимуть для школярів 10-12 класів. Наразі в області відповідне підвищення кваліфікації пройшли майже 130 педагогів, серед яких є ветерани і ветеранки з бойовим досвідом. Предмет оновили, додавши нові теми й модулі. Відповідну освітню програму погодили з Міністерством оборони України. Підцей предмет створено спеціальні освітні осередки. Наразі на Рівненщині таких – 43. Область отримала майже 84 мільйонів гривень перехідної субвенції, щоб облаштувати ці кабінети. При цьому обов’язковою умовою є співфінансування від громад, зокрема, на ремонт приміщень. За кошти субвенції купують симулятори польотів, дрони, навчальні тири і макети для стрілецької підготовки, аптечки і макети для відпрацювання домедичної допомоги, набори для роботи з електронікою, зв’язком і 3D-друком тощо.
***
У 73-х ліцеях і гімназіях області працюють інспектори служби освітньої безпеки. До кінця цього навчального року укомплектують ще 15 загальноосвітніх навчальних закладів. Долучення шкіл до програми добровільне. Рішення приєднатися ухвалюють засновники шкіл, а їхній перелік погоджують міністерства освіти і науки та внутрішніх справ. Офіцери СОБ – це фахівці і фахівчині з питань безпеки, кваліфіковані поліцейські з досвідом і знаннями, якими діляться з педагогами, учнями та їх батьками. Поліцейські, який хочуть працювати інспекторами СОБ, проходиять ретельний відбір і навчання в закладах вищої освіти МВС, під час якого поглиблюють знання з вікової психології, методів ефективної комунікації і розв’язання конфліктів мирним шляхом, принципів інклюзивної освіти, безбар’єрності, надання домедичної допомоги тощо.У школах вони проводять заняття для відпрацювання алгоритмів дій у разі повітряних тривог та інших надзвичайних ситуацій, бесіди з правил дорожнього руху, кібербезпеки, запобігання булінгу тощо.
***
Традиційно у грудні після І-го навчального семестру школярі йдуть на зимові канікули. Згідно з постановою Кабміну «Про початок навчального року під час воєнного стану в Україні» учні повинні мати щонайменше 30 днів відпочинку. При цьому тривалість навчального року та відпочинку між навчальними днями кожен заклад освіти визначає самостійно. Відтак канікули в нашій області триватимуть з 16 грудня до 26 січня. Раніше від усіх на відпочинок підуть учні Дюксинського ліцею ім. Ніла Хасевича Деражненської громади Рівненського району і Тинненського ліцею Немовицької громади Сарненського району. З 21 грудня канікули розпочнуться у 128-ми закладах освіти, з 23 грудня – у 146-ти, з 25 грудня – у 113-ти. Найдовше – до 28 грудня будуть вчитися учні у 146-ти школах. Першими 5-7 січня, на навчання повернуться учні 261 закладу.