Уважний читач «Рідного краю» очевидно помітив, що ми неодноразово порушували екологічну проблему, яка склалася навколо Горбаківського водозабору. Коротко нагадаємо про неї. За 40 років постачання води з Горбаківського водозабору у селах, які межують з ним, утворились депресійні лійки. У Воскодавах та Чудниці тріщать будинки, в колодязях пропала вода. Після рішення облради місцеві жителі змушені платити за водопостачання, хоча з початку експлуатації водозабору вони були звільнені від такої оплати. Місцеві активісти почали бити на сполох. Їх очолює колишня мешканка Воскодавів, голова Асоціації платників податків області Лариса Садова. Після неодноразових звернень, громадськості, автора цих рядків, депутатських запитів, звернень Гощанської селищної ради, відбулися засідання екологічної та бюджетної комісій облради з приводу цієї проблеми. Та рішень ніяких не було прийнято. І ось нарешті після чергових звернень до Департаменту екології та природних ресурсів та звернення голів Гощанської і Бабинської громад Миколи Панчука та Володимира Бойка до Рівненської райдержадміністрації відбулася робоча зустріч в облдержадміністрації. Метою зібрання було напрацювання науково обґрунтованого переліку заходів з охорони підземних вод та відновлення сприятливого гідрологічного режиму басейну річки Горинь на території Гощанської та Бабинської територіальних громад, проведення досліджень, обстежень, аби вирішити цю екологічну проблему в зоні впливу водозаборів м. Рівне.
Модератором заходу була Лариса Садова. Вона надала слово директору Департаменту екології ОДА Володимиру Захарчуку, який сказав, що на даний час ми уже підійшли до практичної реалізації тих рішень, які були прийняті раніше. Готові почути думку представників Державного підприємства «Українська геологічна компанія», які того дня відвідали територію депресійної лійки і зробили певний висновок. Також з метою визначення фінансування заходів щодо вирішення екологічної проблеми на території біля Горбаківського водозабору обласною держадміністрацією було здійснено запит до Держводагентства України стосовно виділення коштів для поліпшення водогосподарського стану. Однак у нинішній ситуації на ці заходи виділили лише 6 відсотків до потреби і запропоновано вирішувати дану проблему за рахунок місцевого бюджету та інших джерел не заборонених законодавством. Тому нині основне завдання оцінити загрозу та вивчити поточний стан і створити дорожну карту, які першочергові заходи треба здійснити.
Модератор зустрічі Людмила Садова у своєму виступі сказала, що дуже вдячна представникам Держпідприємства «Українська геологічна компанія», які взялися розібратися в нашій екологічній проблемі. Це фахівці високого рівня. Нині цікавлять підземні пустоти, які є в районі депресійних лійок, їх розмір і їх можливий вплив на ситуацію навколо Горбаківського водозабору. А також можливе визначення запасів водних ресурсів. Ось ще питання, на які хочуть отримати люди відповідь: 1) на яку глибину знизився рівень підземних вод; 2) яким може бути максимальний негативний вплив; 3) розмір підземних пустот у числовому вимірі; 4) які існують провалини у цих пустотах землі, колодязів; 5) які є реальні запаси підземних вод; 6) який буде подальший вплив у результаті викачування води для міста Рівне.
Для того, аби прискорити всі ці процеси в робочій нараді взяли участь представники органів облдержадміністрації, райдержадміністрації, громад з Гощі та Бабина, представники ініціативної групи та фахівці з даного питання. Зокрема, перший заступник голови Рівненської райдержадміністрації Володимир Леонов, заступник голови Гощанської селищної ради Іван Якимчук, голова Бабинської сільради Володимир Бойко, начальник регіонального офісу водних ресурсів в області Ігор Мосійчук, виконуючий обов’язки директора РОВКП «Рівневодоканал» Андрій Грохаль, начальник гідрологічного загону Рівненської комплексної геологічної партії ДП «Українська геологічна компанія» Галина Бровко, виконуючий обов’язки генерального директора ДП «Українська геологічна компанія» Ігор Шеверда, фахівці цієї компанії Лілія Дмитрієва та Людмила Губ’як, фахівці виконавчих органів обласної, районної, міської та місцевих органів влади.
Щоб уявити масштаб проблеми слово надали начальнику регіонального офісу водних ресурсів на Рівненщині Ігорю Мосійчуку. Він, зокрема, розповів про те, як склалася ця проблема.
– Сорокарічна експлуатація водозабору та інші чинники – кліматичні умови, вплив Хмельницької атомної електростанції, відсутність регулювання меліоративної системи призвели до цієї критичної ситуації, яку ми маємо. Ще у 1991 році було розроблено техніко-екологічне обґрунтування поліпшення господарської обстановки, використання земель басейну річки Горинь. Серед завдань – будівництво 5 шлюзів-регуляторів, 229 гідротехнічних споруд тощо. Але все це не було виконано. Приймались й інші програми, але заходи ніякі не вживались.
Володимир Захарчук зауважив, що в області є Програма охорони навколишнього середовища. Але тих надходжень, які є від екологічного податку недостатньо для виконання усіх необхідних заходів, які потрібно зробити в області. І хоч ресурс обмежений, але на вивчення ситуації навколо Горбаківського водозабору, зробити оцінку ці кошти в обласному бюджеті можуть бути знайдені.
Перший заступник голови Рівненської райдержадміністрації Володимир Леонов попросив усі служби, які працюють у даному напрямку не затягувати час і все зробити, аби отримати дозволи, проект, щоб профінансувати ці роботи.
У своїй інформації про функціонування Горбаківського водозабору виконуючий обов’язки директора РОВКП «Рівневодоканал» Андрій Грохаль повідомив, що на даний час і це протягом останніх семи років видобувається менше половини дозволеної кількості води, тобто не 18 мільйонів кубічних метрів на рік, а від 7,4 до 8,2 мільйонів. Є робочих 28 свердловин, у роботі як правило, 8, які чергуються у добуванні води. Пан Грохаль запевнив, що готовий надати всі дані по експлуатації цих свердловин.
А потім слово надали фахівцям геології, які того дня побували на території сіл Чудниця та Красносілля і на власні очі переконалися в тому, що проблема існує. Головний гідрогеолог компанії Лілія Дмитрієва розповідала про технічні характеристики діяльності Горбаківського водозабору.
– Після побаченого у Воскодавах та Чудниці мені нагадало ситуацію, яка була з закриттям шахти на Луганщині. Джерела висушені, річка Горинь зміліла, її притоки висушені, колодязі провалились, а місце пасовища має глибокі розриви, – констатує факти побаченого пані Лілія. – І в цьому всьому треба розбиратися і проводити ретельні дослідження. Ми можемо зробити крім інженерно-геологічного вивчення, гідрологічне вивчення. Можливо, навіть доведеться робити з Горбаківським водозабором перезатвердження запасів, зменшувати забір води. Щоб відтворити попередній екологічний рівень хоча б частково треба буде 4-5 років. А то й 10 років. Якщо зараз не вжити заходів, то ця депресійна лійка буде лише розповсюджуватись.
Це підтвердив і громадський активіст Віктор Медун, який також досліджує цю ситуацію. Так ось, він стверджує, що підземна річка навколо сіл Красносілля, Чудниця, Малинівка абсолютно суха. Вода розпочинається аж біля Федорівки.
Ігор Шевердін запевнив, що у компанії є все необхідне обладнання, аби вивчити детально ситуацію з обстеженням депресійної лійки та системи Горбаківського водозабору.
На нараді вирішили замовити в «Українській геологічній компанії» проведення інженерно-геологічних, геодезичних, гідрогеологічних обстежень та інші вишукування водних об’єктів, еколого-гідрогеологічних обстежень грунтів та стану земель Гощанської та Бабинської територіальних громад в зоні впливу водозабору м. Рівне. Кошторис мав бути готовий уже цього понеділка. Виділення коштів слід очікувати уже в наступному році з нового бюджетного кошика області.