Під час 3-денного обміну у форматі «1000 на 1000» повернулося додому 12 воїнів з Рівненщини: 7 з Рівненського району, 4 – із Сарненського та 1 – з Дубенського. Наймолодшому – 29 років, найстаршому – 52. Домовленість щодо великого обміну у співвідношенні «1000 на 1000» було досягнуто 16 травня під час перемовин у Стамбулі між українською та російською делегаціями. Цей масштабний обмін став уже 65-м за час повномасштабного вторгнення і 6-м цього року. З початку березня 2022 року Україна змогла повернути додому 5757 полонених своїх громадян. Ще 536 вдалося визволити поза офіційними обмінами.
***
За особисту мужність і героїзм, проявлені при захисті державного суверенітету і територіальної цілісності України, самовіддане служіння українському народові сержанту Володимиру Тодору, уродженцю села Вовковиї, що на Демидівщині, Указом Президента України Володимира Зеленського присвоєно почесне звання «Герой України». Хлопець став на захист України ще у 2014 році. Коли у 2022 році розпочалася повномасштабна російська агресія, Володимир Тодор знову пішов в армію добровольцем. З позивним «Добрий» був командиром танка. Вмів знайти підхід до кожного солдата, мав незаперечний авторитет і завжди боровся за справедливість. Як головний сержант роти він уже міг не ходити на завдання з підлеглими. Але на кожен штурм він завжди вів бойових побратимів. Останній бій сержанта Володимира Тодора відбувся в січні 2023 року в районі населеного пункту Торське Луганської області. Завдяки його сміливим і своєчасним рішенням штурмова група успішно зайняла ворожий опорний пункт. Сержант Володимир Тодор особисто зі стрілецької зброї стримував ворогів, які намагалися повернути втрачені позиції. А потім і сам загинув смертю Героя. Відзнаку Президент України Володимир Зеленський вручив мамі воїна Тетяні Тодор.
***
Наша область долучилася до Національного тижня безбар’єрності – частини державної ініціативи, що має на меті створення середовища без фізичних, цифрових і соціальних перешкод. Його проведення спрямоване на формування свідомого ставлення до потреб різних категорій населення. Безбар’єрність не є винятком, а нормою, необхідною для комфорту всіх: людей з інвалідністю, батьків з візками, людей літнього віку. У громадах області провели відповідні інформаційні і просвітницькі заходи, головна мета яких: підвищення обізнаності щодо важливості створення інклюзивного простору. Безбар’єрність охоплює різні сфери. Зокрема, навчання дітей з особливими освітніми потребами в області забезпечують 388 ліцеїв і гімназій і 45 їх філій. У 39-ти медичних закладах встановлено ліфти для крісел колісних. Понад 100 одиниць громадського транспорту у Рівному, Вараші, Дубні та Костополі пристосовані до перевезення осіб з інвалідністю. Також триває будівництво укриттів у 7-ми навчальних закладах і 3-х лікарнях. Рівень цифрової доступності сягає 84 відсотків для дротового Інтернету і 96 відсотків для мобільного зв’язку. Крім того, 13 ЦНАПів мають мобільні валізи для обслуговування людей дома, а в межах проєкту «Активні парки» діють 76 локацій для занять спортом, з них 7 – для фізичної реабілітації ветеранів та людей з інвалідністю. В Рвному триває створення першого безбар’єрного маршруту довжиною 4,5 км, який поєднає низку соціально важливих об’єктів.
***
На Рівненщині проведено виїзне засідання тимчасової комісії Верховної Ради України щодо захисту прав постраждалих від Чорнобильської катастрофи. У ньому взяли участь перший заступник Голови Верховної Ради Олександр Корнієнко, Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, начальник Рівненської ОВА Олександр Коваль, голова облради Андрій Карауш, керівники північних районів і тергромад області. Вони обговорювали процедурні складнощі підтвердження статусу осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також питання щодо ідентифікації осіб, документи яких втрачені.
– Тема непроста, але актуальна. Адже стосується чималої кількості жителів Рівненщини, їх справедливого соціального захисту. Дякую парламентарям за цю ініціативу. Ми і надалі готові до конструктивного діалогу, – підкреслив начальник Рівненської ОВА Олександр Коваль.
***
25 травня 1973 року було забито перший символічний кілочок на місці будівництва Рівненської АЕС. Саме цей день став початком епохи новітніх технологій, втілених у життя завдяки ентузіазму, трудовій звитязі і мріям тисяч будівельників та експлутаційників. За 52 роки атомна електростанція пройшла великий шлях становлення і розвитку. Нині РАЕС – це підприємство, яке експлуатує 4 енергоблоки та є невід’ємною складовою частиною Національної атомної енергогенеруючої компанії «Енергоатом» – лідера вітчизняної атомної енергетики і гаранта енергетичної незалежності України. З нагоди свята у Вараші відбулись урочисті заходи та передача волонтерської допомоги ЗСУ.
***
Доступ до ліків завдяки мобільним аптекам наразі мають жителі 60-ти віддалених сіл області, зокрема, 42-х – у Вараському районі (Зарічненська і Локницька територіальні громади); 18-ти – у Сарненському районі (Миляцька, Дубровицька і Висоцька громади). Це дозволяє мешканцям населених пунктів, де немає стаціонарних аптек, придбати відповідні медикаменти, у тому числі за програмою «Доступні ліки». За 11 місяців послугами мобільної аптеки скористалися вже майже 5 тисяч жителів області. Графік роботи мобільної аптеки доступний у територіальних громадах. Забезпечення доступу громадян до якісних і безпечних лікарських засобів – це завдання, поставлене Президентом України Володимиром Зеленським. Мобільна аптека – ще один приклад, як на Рівненщині реалізується політика безбар’єрності.
***
Команда Рівненщини вперше виборола призове місце на Всеукраїнській спартакіаді серед допризовної молоді. Фінальний етап змагань відбувся у Луцьку.
– Ми пишаємося нашими хлопцями, їхніми витримкою, наполегливістю і готовністю гідно представляти Рівненщину на Всеукраїнському рівні. Цей результат – це не лише спортивне досягнення, а й доказ того, що наша молодь сильна, мотивована й готова до серйозних викликів, – привітав молодих спортсменів заступник голови Рівненської ОДА Ігор Павленко.
***
На Замковій горі в Острозі відбулося урочисте відкриття табору, який уже 10 років збирає патріотичну молодь з усієї України. Цього разу понад 100 юнаків і дівчат з 15-ти областей вирушили в похід Острожчиною і Здолбунівщиною, щоб глибше пізнати історію цих земель. Упродовж 5 діб молодь не лише долала маршрут у 50 кілометрів, а й брала участь у тренінгах, вишколах і навчаннях. На учасників чекали заняття з тактичної медицини, мінної безпеки, туристичного орієнтування, а також екскурс в історію Острожчини. Цей проєкт об’єднує як бувалих учасників, для яких табір уже став традицією, так і нових, які тільки відкривають для себе атмосферу спільноти «стежківців». Табір «Стежками князів Острозьких» реалізує «Центр суспільних перетворень» за підтримки міністерства молоді і спорту України, відділу проєктної та інвестиційної діяльності виконкому Острозької міської ради та Державного історико-культурного заповідника Острога.
***
На Рівненщині прикордонники затримали 8 громадян Афганістану після перетину ними кордону з Білорусі. Затриманню передувало отримання інформації про можливе порушення держрубежу, яку здобули співробітники головного оперативно-розшукового відділу прикордонного загону. Викривши групу осіб, прикордонники відразу їх затримали. Один з порушників вдався до втечі, проте швидко був спійманий прикордонним нарядом. Наразі із затриманими нелегальними мігрантами проводять відповідні заходи перевірки і встановлюють обставини спроби незаконного перетину кордону й хто сприяв їм у таких діях.
***
В обідню пору мешканець села Корнин Рівненського району, зайшовши в приміщення поштового відділення в Квасилові, приставив ножа до горла працівниці, зв’язав їй руки, поклав на землю і забрав з каси 9000 гривень. Крім того, він заволодів ще й особистим мобільним телефоном жінки, перерахувавши через Інтернет-банк з кредитної на іншу картку потерпілої 10000 гривень. Після чого забрав цю картку і зник в невідомому напрямку. Правоохоронці оперативно встановили особу зловмисника і затримали його в Рівному. За процесуального керівництва окружної прокуратури 45-річному зловмиснику повідомлено про підозру в розбійному нападі, поєднаному з погрозою застосування насильства, небезпечного для життя, вчиненому в умовах воєнного стану.
***
Останнім часом значно активізувалася кусюча мошка. Щоб не стати її жертвою, фахівці радять у найближчі 2-3 тижні краще не гуляти біля водойм вранці та увечері. Варто носити закритий одяг світлих тонів, запастися репелентами, почепити на вікна і двері протимоскитні сітки. Як повідомили в обласному центрі контролю і профілактики хвороб, на Рівненщині водиться 7 видів мошок та 11 різновидів мокреців. Вони можуть переносити паразитів і збудників небезпечних хвороб чи стати причиною сильної алергії. Якщо ж уникнути укусу кровососів не вдалося, вражене місце слід промити холодною водою з милом, прикласти холодний компрес і прийняти антигістамінний препарат. А в разі погіршення самопочуття необхідно звернутися до медзакладу.