Звісно, що нині критикувати минувшину всяк мастак. І зрозуміло, що тоталітарна система породила багато негативу. Однак і при ній жило чимало людей, які своїм організаторським талантом, розумом були будівничими, господарями, просто людяними і це мало свою ціну. На жаль, нині ми не можемо похвалитися розквітом сіл, вирішенням соціальних питань, будівництвом сучасної інфраструктури тощо. Але наші діди і батьки, як могли, це робили. І були у них свої лідери, господарники, які залишили після себе якраз таку інфраструктуру і добрі спогади. Один з них Іван Миколайович Грицак. 22 листопада йому виповнюється 75 літ від дня народження. І майже 20 років з цього віку працював керівником двох колгоспів і нині йому не соромно дивитися у вічі тим, з ким розвивав села і вирощував високі врожаї. Іван народився у простій селянській родині. Після закінчення школи спробував вступити у педінститут, але не вдалося. Тоді була висока конкуренція серед бажаючих стати педагогом. Пішов працювати у Горбаківський колгосп, де на консервному заводі збивав ящики. І вже тоді йому сподобалось сільське господарство. Тому наступна спроба вступити у вищий навчальний заклад була вдалою. Він обрав Житомирський сільськогосподарський інститут.
Після його закінчення юнака спрямували у Воскодави, працювати агрономом. Йшов 1972 рік. І він проявив себе так, як фахівець, що його взяли у резерв на голову колгоспу. І у 1974-му Іван Грицак уже очолив місцевий колгосп «Горинь». Особливо врожайними тут були цукрові буряки. І у 1976 році І. М. Грицака нагороджують орденом «Знак Пошани».
Та вже згодом у райкомі вирішили, що «Горинь» занадто мале господарство і у 1979-му Івана Миколайовича переводять у Курозвани. Масштаби тут були значно більші. Лише орної землі – більше двох тисяч гектарів. З них 700 гектарів засівали пшеницею. Але не забували й про плантації цукристих, що давало можливість проводити якісну сівозміну. А при тому, що у господарстві ще й інтенсивно та екстенсивно розвивалось тваринництво, то землі отримували достатньо органіки. У хлівах та кошарах вирощували 6 тисяч голів свиней, 750 голів ВРХ, 1 тисяча – овець. Розвивалось і рослинництво. Таке розмаїття сировини дало можливість отримувати непогані заробітки. Навіть у бурячних 5 ланках жінки трималися роботи, бо на той час отримували непогані гроші. У всякому разі проблем з кадрами не було. Іван Миколайович зафіксував свою річну зарплату у 1979 році і у 1992-му. Отож, у порівняні з цих років він отримав зарплату у три рази вищу, бо так зростало валове виробництво. А передові механізатори та доярки мали ще вищі зарплати, ніж голова.
А це означало, що колгоспний рахунок також зростав. І це дало можливість будувати школу, будинок культури, автотракторний парк, дитсадок, ставок між Дулібами, Бочаницею і Курозванами, адмінприміщення, асфальтувати дороги. Звісно, що не все за колгоспний рахунок. Але велику роль відігравали зв’язки Івана Миколайовича.
Працював у курозванівсько-дулібському господарстві І. М. Грицак до середини 1993 року. Потім ще очолював аграрну асоціацію «Гоща», яка займалася доставкою пального у господарства. Бо воно у тих роках було дуже дефіцитним. Тож знайшов вихід на закордонні фірми. Знову спрацьовували його зв’язки.
Нині Іван Миколайович Грицак мешкає у селі Мнишин, що у Бабинській громаді з дружиною Ольгою Антонівною. Мають дочку (на жаль, ще одна померла), четверо внуків внуків і троє правнуків. І це радість неймовірна, бо життя прожите і для людей, і завдяки любові ближніх.